Folat Bakımından Zengin Yiyecekler

Folat Bakımından Zengin Yiyecekler
Olgun Bahçeşehir escort olarak Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, kırmızı kan hücresi gelişimi için önemli bir vitamin olan folata aşina olma ihtimaliniz vardır. Ancak, folat açısından zengin bir diyet benimsemenin başka birçok faydası vardır ve genel sağlık ve zindeliğe katkıda bulunabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, folat eksikliği otizm spektrum bozukluğu, spina bifida, kanser ve kardiyovasküler hastalık gibi birçok durumla bağlantılıdır.

Ispanak


Bir fincan çiğ ıspanak, önerilen günlük folat alımınızın yaklaşık %15'ini sağlar, ayrıca C ve K vitaminleri ve kalsiyum gibi sağlığı destekleyen birçok başka besin içerir.

Börülce


Fasulye gibi bitki bazlı protein önemli bir besin maddesidir. baklagiller yalnızca folatla dolu değil, aynı zamanda diğer temel besinler açısından da yoğunlar.

Brokoli


Bir fincan çiğ brokoli, günlük önerilen folat alımınızın yaklaşık %14'ünü içerir ve ayrıca C ve K vitaminleri ve lif içerir.

Brüksel lahanası


Yarım fincan Brüksel lahanası, önerilen günlük folat alımınızın yaklaşık %12'sini içerir ve harika bir C ve K vitamini ve lif kaynağıdır.

Kuşkonmaz


Yarım fincan pişmiş kuşkonmaz, günlük önerilen folatın yaklaşık %34'ünü sağlar.

Avokado


Folat yüklü bir diğer süper besin ise avokadodur. Bir avokadonun yarısı, günlük önerilen folat alımınızın yaklaşık %15'ini sağlar.

Yeşil bezelye


Basit ve lezzetli yeşil bezelye vitaminler açısından şaşırtıcı derecede zengindir. Yarım fincan bezelye günlük önerilen folat alımınızın yaklaşık %13'ünü sağlar.